Musíme zachovat více klidu, uvědomuje si Dušan Kerda

Odveta proti Bánské Bystrici nevyšla Shields tak, jak si představovali. Oslabený tým se sice snažil vzdorovat slovenské převaze, nakonec se ale přece jen musel smířit s vysokou prohrou. Během několika málo dní ale Shields postavili Univerzitě Karlově. S pražským výběrem dlouho drželi krok, i přes velmi dobrý výkon se ale museli smířit s těsnou prohrou. Shields si však dobře uvědomují, že právě zápas proti Pražanům může být odrazovým můstkem k lepším výkonům ve zbytku sezóny.

Dva brankáři, čtyři obránci a devět útočníků. V takové sestavě vyrazili Shields na led Bánské Bystrice. Výrazně oslabený tým se ještě po první třetině držel na dostřel dvou branek, pak ale olomouckým studentům došly síly. „Pro mě osobně zápas zas tak náročný nebyl. Začínali jsme v útoku na tři lajny, což mi vyhovuje daleko víc, než když hrajeme na lajny čtyři. Jsem pak víc v tempu a dovolím si víc. Pro kluky v obraně to bylo horší, hráli jsme na čtyři beky, z nichž jen jeden byl opravdu bek. Byly střídání, kdy nás zavřeli v obranné třetině a tlačili nás, což pro kluky bylo hodně náročné,“ přiznal Dušan Kerda.

Utkání téměř uprostřed pracovního týdne zkomplikovalo dlouhou cestu na Slovensko, řada hráčů totiž musela splnit své další povinnosti, ať už pracovní, studijní či hráčské. „Sestavu jsme se dozvěděli v šest večer před zápasem, protože se nevědělo, jestli se vůbec pojede. Spousta kluků řekla, že nemůže, že musí zůstat ve škole, což naprosto chápu. Zápas byl pro nás těžký, vstupovali jsme do něj s tím, že tady chceme udělat slušný výsledek a pořádně jim to znepříjemnit. Nenechat jim to zadarmo, což se nám ale moc nepovedlo. Všichni jsme se ale snažili a udělali pro to maximum,“ tvrdil olomoucký útočník.

Shields nevycházely především začátky třetin. V té první i druhé pokaždé dvakrát rychle inkasovali. „To nevycházely. Škoda to byla hlavně ve druhé třetině, kdy jsem dostali gól hned v prvním střídání na 3:0 a za chvilku na 4:0, nicméně jsme ale druhou třetinu nehráli špatně. Vytvořili jsme si nějaké šance, ale bohužel jsme je nedokázali proměnit. Kdybychom nějaký gól dali, vyvíjel by se zápas podle mého názoru jinak. Nestalo se ale, takže bohužel,“ mrzelo devatenáctiletého hokejistu.

Olomoucký útočník měl sám dvakrát blízko ke gólu, domácí brankář mu ale skórovat nedovolil. Kerda si však dobře uvědomuje, kde je háček. „Asi musíme zachovat více klidu. Je to ale těžké, když na tréninku střílíte na prázdnou bránu, pak si prostě nemůžete střeleckou jistotu přenést do zápasu. To jednoduše nejde,“ uvědomoval si odchovanec mladoboleslavských Bruslařů.

Vysoká prohra mrzela Olomoucké o to víc, že v prvním utkání s Bánskou Bystricí úřadujícího mistra v dramatickém utkání na vlastním ledě porazili. Tentokrát ale tahali za kratší konec. „Zápas doma s Bánskou jsme začali velmi dobře, vedli jsme 3:0 a byli po většinu zápasu lepší. Kromě výpadku, kdy jsme dostali gól na 3:1 a začali se bát o výsledek. Přestali jsme hrát a dostali góly na 3:3. Nicméně pak dal Lajna (Petr Lainka) gól na 4:3 a rozhodl zápas v náš prospěch. Myslím si, že nás v tom zápase také hodně podcenili, což nám dost pomohlo. Tentokrát se na nás ale dobře připravili a chtěli nám to vrátit,“ věděl útočník nosící dres s číslem deset.

Jen o pár dní později čeká Shields další zápas. Tentokrát se představí na vlastním ledě, kde přivítají hráče z Karlovy Univerzity. Olomoučtí tak museli nepovedené utkání rychle hodit za hlavu a už teď se soustředí na novou výzvu. „Nejdůležitější je, abychom se sešli v hojném počtu na páteční předzápasový trénink, protože bez tréninku se hrát a vyhrávat prostě nedá. Zapracovat musíme zejména na našem založení, jak ve hře pět na pět, ale také na založení přesilovky. Nemůže se stát, abychom dostávali tolik gólů v naší přesilovce. Doufám, že se na to připravíme co nejlépe a půjdeme si v neděli pro tři body. Každý soupeř v této soutěži je hratelný a já osobně nekoukám, jestli hrajeme proti mistrovi nebo mančaftu, který se nachází ve spodních příčkách tabulky,“ dodal.

Ještě tentýž týden se Shields postavili pražskému výběru Univerzity Karlovy. Hanákům sice nevyšel vstup do utkání, dvougólové manko ale dokázali dotáhnout. S Pražany dlouho drželi krok, k zisku bodů ale kousek chyběl. „Prohrávali jsme 0:2 a vždycky jsme to dotáhli. Škoda, že jsme dostali gól na 3:2, ale vždycky jsme se snažili a pořád jsme do toho šli. Pak jsme ale dostali takový nešťastný gól na 2:4. Nepoložili jsme se a snížioi na 3:4, vzápětí jsme ale dostali smolný gól. Dostali jsme se až na 4:5, pak už jsme to ale nedotáhli do konce. Chybělo jen dát víc gólů,“ řekl zklamaně.

Oproti utkání s Bánskou Bystricou předvedli Olomoučtí podstatně lepší výkon a výrazný progres chválil i Kerda. „Myslím, že trénink před zápasem byl asi nejlepší od začátku sezóny. Bylo to podle mě vidět i při založení. Nemotali jsme se, neujížděli nám a nedostlai jsme žádný gól ve vlastní přesilovce. Sami jsme dva dali,“ chválil Kerda.

Šikovný útočník byl v obou zápasech k nepřehlédnutí a vytvořil si několik slibných šancí, branky se ale nedočkal. „Asi mám v hlavě, že si vytvořím šance a nejsem schopný je proměnit. Vnitřně mě to užírá, asi to chce víc klidu, hodit to za hlavu, makat dál a doufat, že to tam spadne. Hlavně abychom začali bodovat a snad budeme mít sérii výher a ne porážek,“ doufal.

Forvard, pro kterého je to první sezóna v dresu Shields, si uvědomuje, že i přes prohru může být právě zápas s jedním z pražských týmů odrazovým můstkem k lepším výsledkům ve zbytku sezóny. „Můžeme se od toho odrazit a v dalším utkání porazit Cavaliers,“ řekl odhodlaně olomoucký útočník.