Poprvé slyším slova „reprezentuji Univerzitu“, chválí proděkan FTK Horák

UNIČOV – První domácí zápas proti nejúspěšnějšímu týmu EUHL si nenechal ujít ani proděkan Fakulty tělesné kultury doktor Svatopluk Horák.  Pan doktor napomáhal rozjezdu celého projektu University Shields Olomouc. Po zápase s Karlovou Univerzitou se rozpovídal také na téma financování univerzitního sportu a celkové angažovanosti Univerzity Palackého u týmu.

Jak byste zhodnotil dosavadní fungování Shileds?

Líbí se mi, že se na Univerzitě dala parta kluků, kteří jsou schopní ukázat, že se dá zorganizovat takový velký spolek z hlediska hraní, přípravy, organizačního zabezpečení. Líbí se mi, že mají kompletně zabezpečený celý organizační kádr, což někde nemají ani družstva v druhé nejvyšší soutěži pokud nejsou profesionální. A tady se to podařilo jenom na základě entusiasmu těch hráčů a kluků, kteří mají blíž k hokeji. Mnohdy to nejsou ani hokejisté.

Takže jste zatím i s atmosférou okolo týmu spokojený?

Ano. Velice kvituji, že jak se v akademickém i vrcholovém sportu pohybuji třicet let, tak teprve od těchto kluků na Univerzitě Palackého slyším slova „reprezentuji Univerzitu“. Což je skvělé, že jim vtloukli do hlavy. To je také důvod, proč se mužstvo snažím podporovat a v budoucnu s tím nechci přestat.

Neměl jste myšlenku vytvoření univerzitního hokejového týmu již někdy v minulosti?

Co se týká mě, pracuji ve Výkonném výboru české asociace univerzitního sportu už několik let a existenci této soutěže znám. Je tam trošku zádrhel, že se jedná o soukromou firmu, která po soukromé linii vytváří tu soutěž. Jsou tam problémy mezi akademickým sportem jako takovým a soukromou společností. Ale vhledem k tomu, že se ukázalo, že je to nosné téma, že ti hokejisté, kteří nehrají profesionálně, začínají hrát. A udrželo se to nejen jako takový výstřelek nějakého člověka, který má peníze a nápad, ale udrželo se to ve smyslu, že přichází další a další mužstva, která to chtějí hrát. Tak je to okamžik, kdy jsem to začal podporovat.

A co pro Vás byl impuls k angažování se do projektu?

U nás hlavní roli sehrál hlavně Dominik Pudelka, který dal dohromady skupinu lidí kolem sebe a v podstatě od začátku té myšlenky na Univerzitě Palackého jsem s nimi byl v kontaktu, pomáhal jsem jim se strategií jak na to někdy od loňského srpna. Jako například jak založit spolek.

Podílí se Univerzita na například finanční podpoře týmu?

Univerzita vlastně ani nemůže pomoc, protože na to nemá přímé prostředky. Nevýhoda obecně českého akademického sportu je, že nedostává přímé prostředky prostřednictvím vysoké školy. Vysoká škola nedostane žádné státní prostředky na to, aby jak tělesnou výchovu, tak sport vysokoškoláků mohla hradit. A pokud to některá vysoká škola dělá, tak to dává pouze ze svých peněz. Dostane peníze na studenta, na vědu a z těchto peněz ukrojí a daruje je nějakému sportovnímu spolku.

A konkrétně Univerzita Palackého?

My se jim z našeho pohledu hodně snažíme pomoc prostřednictvím stipendií. Domluvili jsme se proděkany ostatních fakult, že pro to uděláme maximum, abychom mohli něco přispět. Nemůžeme týmu dát přímé peníze. S panem rektorem se ještě domlouvám jak prospět cestou akademické reprezentace Univerzity a možná tam by se nějaké peníze objevily. Pořád to jde z rozpočtu ostatních fakult.

Jak byste zhodnotil zápas proti Karlově Univerzitě, kterému jste osobně přihlížel?

Univerzita Karlova je už několikanásobný vítěz, je evidentní, že je to etablované družstvo, které se na tom hřišti potkává pravidelně už několik let. Nedávno hráli v Jekatěrinburgu finále Evropské tour. Je to mužstvo, o které se umí postarat. Tam za tím stojí kolega pan doktor Fiala, který je v podstatě takovým hlavním koordinátorem všech hokejových akademických soutěží v České republice. Co se týká toho našeho představení, tak to samozřejmě trpělo tím, že družstvo je pohromadě možná jeden měsíc. Ale jsou to kluci, kteří bojují. Na hřišti ukazují velký entuziasmus. Ale ta souhra tam pořád ještě vidět není, je to vidět i v té kondiční stránce, alespoň podle mě. Ve druhé třetině jsme se nechali hodně zatlačit do defenzivy, to asi zápas rozhodlo. Ale to, že kluci udrželi takové pěkné skóre a udělali slušný výsledek, je určitě pozitivní. Dobré bylo, že jsme vedli, stav 1:0 dodával větší chuť hrát. A na druhé straně soupeř věděl, že musí víc zabrat. O to víc mělo utkání větší a lepší atmosféru.

FOTO: Alena Zapletalová

AUTOR: Martin Michálek